Ako rozpoznať pravé hodinky od replík?

Nielen na plážach či na tržniciach v dovolenkových destináciách, ale aj na internete. Všade tam rozkvitá čierny obchod s napodobeninami produktov renomovaných značiek, medzi ktorými dominujú aj repliky hodiniek. Nenechajte sa oklamať podvodníkmi a naučte sa rozpoznať originál od repliky. Pomôže vám k tomu aj niekoľko postrehov, ktoré sme si pre vás pripravili.

Všímajte si kvalitu spracovania a funkčnosť prvkov

Repliky hodiniek majú zvyčajne nie príliš oslnivú kvalitu spracovania. Odhaliť ich preto dokáže lacný vzhľad a krehkosť, vysoká hlučnosť strojčeka, nekvalitný remienok, ktorý sa pára a trčia z neho nitky, prípadne nefunkčnosť niektorých prvkov, napríklad chronografu či nastavovania dátumu. Nič podobné pri nových originálnych hodinkách nemôže byť prítomné.

Dôležité identifikačné údaje na viečku hodiniek a remienku

originál hodinkyZnakom originality hodiniek je hneď niekoľko prvkov, ktoré sa nachádzajú na ich konštrukcii. Všímať by ste si mali najmä zadné viečko poskytujúce všetky dôležité identifikačné informácie daných hodiniek. Logo značky, modelové označenie hodiniek, údaj o vodotesnosti, materiáli hodiniek, strojčeku, prípadne sériové číslo a iné údaje. Ak sú na viečku prítomné, nemusíte sa báť a jedná sa o skutočný originál. Viečka repliky síce môžu obsahovať logo značky, prípadne spojenie „Stainless steel“, nie však kompletnú zostavu informácii ako pri origináli. Navyše, žijeme v dobe internetu, a preto nie je problém vyhľadať si detailný záber viečka konkrétneho modelu hodiniek a porovnať ho s tým, ktoré držíme v ruke.

Autentické logo hodiniek musí byť rovnako prítomné aj na číselníku a vyryté do kovu na spone zapínania hodiniek. Označenie značky sa tiež nachádza na zadnej strane koženého remienka. Ak je remienok kovový, aj na ňom určite nájdete logo. V jeho prípade si rovnako všímajte hrany. Tie musia byť spracované kvalitne a rovnomerne.

Len originálny obal s logom

Každé originálne hodinky sú balené do originálneho obalu od výrobcu jasne označeného logom. Ak ste si preto kúpili značkové hodinky bez neho, prípadne v obale bez značky, je veľká pravdepodobnosť, že tie vaše sú len replikou.

Charakteristické znaky vybraných hodiniek

Originál od repliky dokážu odlíšiť aj rôzne iné charakteristické znaky. Napríklad, ak má daný model zafírové sklíčko, musí pri naklonení proti svetlu tvoriť modré odlesky. V prípade osadenia hodinky Festinadrahých kameňov je súčasťou dokumentácie k hodinkám aj ich certifikát potvrdzujúci pravosť. Modely patriace do limitovaných edícií majú okrem čísla modelu vyrazené na viečku aj konkrétne poradové číslo v rámci edície.

Záručný list a návod na obsluhu v slovenčine

K originálnym hodinkám vám ich predajca dá aj záručný list s jeho poradovým číslom a jasnou identifikáciou konkrétneho modelu, ktorý je potvrdený pečiatkou. Rovnako tiež dokumentáciu, napríklad návod na obsluhu. Všetky hodinky predávané na území Slovenskej republiky ho musia mať preložený aj do slovenčiny.

Aj nízka suma je varovným signálom

Značkové hodinky majú svoju cenu, preto podozrivo nízka suma, ktorú si za ne predajca pýta, môže byť varovným signálom. Samotná značka si totiž sama určuje odporúčané predajné ceny a tie sa musia v určitých malých rozmedziach dodržiavať. Samozrejme, hodinky môžu byť v akcii, no ich cena sa aj napriek tomu nikdy rapídne nezníži.

Nakupujte u autorizovaného predajcu vyhliadnutej značky

Stávkou na istotu, ktorou sa nikdy nesklamete a zaručene vždy získate originálne hodinky, je ich nákup u autorizovaného predajcu danej značky. Toto partnerstvo je totiž garanciou, že k zákazníkovi sa dostane jedine prvotriedny a originálny výrobok. V našom eshope máte istotu, že zakúpite len značkové hodinky, od roku 1994 sme totiž výhradný distribútor hodiniek značiek Festina Group.

4 odpovedí
 1. Jano
  Jano says:

  Zdravím vás, kúpil som si hodinky Doxa a vôbec k ním nie je výrobné číslo. Je možné, že hodinky Doxa za 320e nemajú výrobné číslo, kde napríklad Tissoty za 200e majú? A takisto nie je napísané z akého druhu oceli sú, či zo 316l alebo akej.

  Odpovedať
  • Lucia Immerová
   Lucia Immerová says:

   Dobrý deň Jano. Žiaľ, nie sme predajcom hodiniek značky Doxa. Avšak vo všeobecnosti platí, že nie všetky hodinárske značky svoje produkty priamo na puzdre označujú sériovým/výrobným číslom. Je na rozhodnutí výrobcu, či bude označovať sériovým číslom všetky hodinky, prípadne iba limitované/špeciálne edície. Niektorí výrobcovia tak nerobia vôbec. Ak máte pochybnosti či sú Vaše hodinky v poriadku, určite sa obráťte na predajcu alebo na distribútora značky pre slovenský trh. Pokiaľ ide o druh ocele, ten tiež nemusí byť nevyhnutne vyrazený priamo na puzdre alebo náramku hodiniek. mal by byť najmä uvedený v popise hodiniek, prípadne v návode k hodinkám. Na všetky otázky by Vám však mal určite odpovedať najmä predajca, u ktorého boli hodinky zakúpené. Nech Vám hodinky dlho slúžia a robia radosť 🙂 Pekný deň. Lucia – Chrono

   Odpovedať
 2. Voudes
  Voudes says:

  Ak kupujete hodinky z bazaru tak na 99% sa jedná o fake. Ak je predajné desatina pôvodnej tak nie je o čom. Len ludia sú naivný a veria že práve tie ich budú originál. Ajtak si myslím že to vyzerá blbo keď má niekto na ruke fakeové Breitlingy ktoré nové stoja 50000eur a jazdí na fábií tak každému dojde.

  Odpovedať

Nechaj komentár

Chceš sa pridať do diskusie?
Pokojne sa pripojte do diskusie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *